INFORMACE

PRO NOVÉ ZÁJEMCE

Informace pro nové zájemkyně

O GYMNASTICE

Základní informace o moderní gymnastice

UŽITEČNÉ RADY

Jak vybrat náčiní, dres, jak učesat drdol, užitečné odkazy

DOKUMENTY

Dokumenty ke stažení

Nábor a informace pro nové zájemce

Máte doma holčičku ve věku 4 – 7 let? Chcete, aby se naučila základům pohybové kultury, obratnosti, správné držení těla a rytmického cítění?

Pak neváhejte a zapište ji k nám do přípravky moderní gymnastiky.

Nábor a přijímání nových členek probíhá koncem června, v případě volných kapacit i v průběhu září. O probíhajícím náboru včas informujeme na našich webových stránkách a sociálních sítích.

Přijímáme děvčata ve věku od 4 do 7 let a to vždy do přípravných skupin, které trénují pouze 1x týdně a to každé úterý od 16.30 h.

Jak se k nám přihlásit?

Stačí přijít v den náboru do tělocvičny, nemusíte se předem nikde přihlašovat. Vemte s sebou i svoji dcerku a ta si může rovnou s námi zacvičit a vyzkoušet si různá náčiní.

Co s sebou na nábor?

  • přiléhavé oblečení (legíny, tričko, může být dres), ponožky (cvičíme bez bot)
  • nezapomeňte na sportovní účes – vlasy stažené do culíku, zasponkované
  • uzavíratelnou lahvičku s pitím
  • dobrou náladu a chuť si společně zacvičit

Nestihli jste oficiální nábor? Nevadí, můžete nás kontaktovat přes náš

e-mail gymnastikaliberec@gmail.com

O MODERNÍ GYMNASTICE

Moderní gymnastika je estetický sport, který kombinuje prvky baletu, gymnastiky, tance a akrobacie, a to jak s náčiním nebo bez něj. Moderní gymnastika se v roce 1984 stala olympijským sportem a v roce 1996 se poprvé na OH představily i společné skladby.

V moderní gymnastice se soutěží buď v jednotlivkyních nebo ve společných skladbách. Soutěže jednotlivkyň zpravidla probíhají na jaře (leden-červen) a závody společných skladeb jsou tradičně směrovány na podzim (září – prosinec).

V ČR můžou moderní gymnastky soutěžit ve 4 výkonnostních programech:

* Základní program (ZP) – v každé kategorii podle věku se cvičí 2 povinné sestavy (sestavy pevně předepsané včetně hudby)
* Kombinovaný program (KP) – obtížnější stupeň, kde se cvičí vždy jedna sestava povinná a jedna sestava volná, kde se vytváří vlastní choreografie na jakoukoliv hudbu. V nejstarší kategorii se cvičí 2 volné sestavy
* Volný program (VP) – pro závodnice od 11 let se dělí na 2 linie – národní linie B a mezinárodní linie A. Nejobtížnější stupeň, kde se cvičí pouze volné sestavy a to podle věku buď 2, 3 a nejstarší gymnastiky v linii A cvičí 4 sestavy.

Ve společných skladbách jsou pak soutěže rozděleny na 2 úrovně: Společné skladby linie B – určené pouze pro závodnice ZP a KP
Společné skladby linie A – určené pro závodnice VP

Náš oddíl se věnuje pouze Základnímu a Kombinovanému programu a společným skladbám linie B

V moderní gymnastice se používá 5 náčiní: švihadlo, obruč, míč, kužele a stuha. Nejmladší gymnastky začínají se sestavami bez náčiní. Více informací o náčiní naleznete v sekci “Užitečné rady”.

Použití náčiní při cvičení dělá z moderní gymnastiky velmi koordinačně náročný sport, kdy gymnastky musí dokázat v jeden okamžik předvádět různé technické prvky těla a zároveň i technické prvky s náčiním.

Cvičí se na koberci o rozměru 13 x 13 m. Přešlap gymnastky nebo náčiní za hranici koberce jsou penalizovány. Všechny sestavy musí být provedeny celé s hudebním doprovodem – délka sestavy pro jednotlivkyně je 1:15 – 1:30, společné skladby jsou o minutu delší tj. 2:15 – 2:30.

Gymnastky cvičí v přiléhavých trikotech, které mohou být se sukénkou i bez, je možné mít i celotělový trikot. Trikoty mohou být zdobeny kamínky, flitry a drobnými aplikacemi. Závodí se ve speciální obuvi, které se říká gymnastické špičky či ťapky.

Kompletní pravidla pro ZP/KP můžete nalézt v Dokumentech ke stažení

Sestavy hodnotí sbor rozhodčích. Složení sboru rozhodčích se mírně liší v ZP/KP a ve VP. V ZP/KP jsou 4 rozhodčí provedení a artistiky (E) a 2-4 rozhodčí obtížnosti (D). Dále hlavní rozhodčí a 2 pomezní rozhodčí.

V ZP/KP je max. hodnota výsledné známky 14 bodů v soutěži jednotlivkyň a 18 bodů (bez náčiní max 16b) v soutěžích společných skladeb. Výsledná známka se vypočte jako součet známky za obtížnost (D) a známky za provedení (E).

V každé sestavě musí být zařazen pravidly definovaný počet prvků obtížností, které se dělí do 3 základních skupin – skoky, obraty (rotace), rovnováhy. Dále pak součástí sestavy musí být taneční kroky, risk, vlny/osmy. Za každý správně provedený prvek gymnastka obdrží body, které se počítají do známky D (obtížnost), která v ZP/KP může být max. 4 body

Druhou část známky tvoří známka za provedení, tzn. jak čistě gymnastka sestavu zacvičila. Od hodnoty 10 se odečítají srážky za každou technickou chybu. Největší chybou je pak ztráta náčiní. Dále mohou být uděleny srážky za přešlapy nebo překročení délky sestavy.

Součástí hodnocení sestavy je i tzv. artistika (celkový umělecký dojem, vyjádření charakteru hudby choreografií, pohyby i výrazem obličeje apod.). V ZP/KP je hodnocení aritistky součástí známky E.

Český svaz moderní gymnastiky (ČSMG) – https://www.csmg.cz/

Mezinárodní gymnastická federace (FIG) – https://www.gymnastics.sport/site/discipline.php?disc=4

Česká unie sportu – https://www.cuscz.cz/

UŽITEČNÉ INFORMACE

Co nosit na trénink a co na závody? Jak učesat tréninkový nebo závodní drdol? Jak vybrat náčiní nebo dres? Kde nakoupit potřeby pro moderní gymnastiku? Odpovědi naleznete zde.
Přesto pořízení závodního náčiní nebo dresu předem VŽDY konzultujte se svoji trenérkou!

Závodní drdol

01

ÚČES

Pravidla stanovují, že “Účes musí být úhledný a upravený”.

Upravený účes je však velmi důležitý i na tréninku. Neupravené vlasy nejen rozptylují, ale mohou být důvodem zbytečného úrazu. Každá gymnastka by tak měla mít na trénink vlasy pevně utažené do jednoho nebo dvou drdůlků (stačí tréninkový drdol) nebo culík/cop, pomocí sponek upravené tak, aby vlasy nepřekážely při cvičení, zejména nepadaly do obličeje.

02

Náčiní

Každá gymnastka zařazená do závodní kategorie musí mít své vlastní náčiní dle kategorie, do které je zařazena. Náčiní si musí každá gymnastka nosit s sebou na trénink a náležitě se o něj starat.
Začínající gymnastky a děvčata zařazená do přípravek by si měla pořídit vlastní švihadlo, ostatní náčiní zapůjčíme během tréninků.

Při nákupu náčiní předem konzultujte výběr s trenérkou především správnou velikost. Rozhodně neplatí, že dražší je lepší a naopak že levnější bude také stačit.

Švihadlo
Začínající gymnastky mohou zakoupit šivhadlo přímo u trenérky u nás v tělocvičně. Na závody doporučujeme švihadla značky AMAYA, cca 350,- Kč. Švihadlo se prodává vždy v délce 3 metry, zkrácení si provedete sami, nebo s naší pomocí / radou. Zkrácené švihadlo musí být zakončené uzlíky, délka švihadla je taková, že když se napne pod chodidla, tak uzlíky končí v podpaží. Zbytek švihadla se odřízne (gymnastce nesmí konce vykukovat z dlaní) a konce zataví, aby se netřepily. Uzlíky je vhodné prošít nití, aby nedošlo k jejich uvolnění. Můžete si vyšít na švihadlo nějakou značku, aby si jej gymnastka poznala. Počítejte s tím, že během ze švihadla se časem vyroste a budete muset pořídit nové.

Obruč
Postačuje česká, kterou můžete zakoupit u nás v tělocvičně. Obruč na cvičení by měla sahat od země po pánevní kost, tedy zhruba 2 cm pod pupík. Pro mladší gymnastky je možné zvolit obruč tak, aby sahala od země po pupík. Obruče se prodávají vždy v neutrální barvě. Obruč je pak třeba barevně polepit (a ozdobit) lepicími páskami (většinou se polepuje k barvě dresu). Vrchní vrstva polepu se provede transparentní izolepou. Pokud si na polep netroufá sama gymnastka (rodiče), obraťte se na trenérku a Vám poradí.

Míč
Zde doporučujeme kupovat pouze kvalitní značkové míče, nejlépe Pastorelli, Sasaki nebo jinou světovou značku, ceny závodních míčů se pohybují cca od 1000 do 2500 Kč. Velmi důležitá je kvalita jeho povrchu pro lepší manipulaci s ním. Nekupujte míče “junior” s malým průměrem (ten je vhodný pouze pro začínající gymnastky, nelze použít na závodech), ale vždy míč s průměrem 18 cm.

Kužele
Gymnastické kužele vybírejte podle velikosti, váhy, materiálu a také barvy. Co se týče délky, záleží na velikosti gymnastky, kdy mohou být v rozmezí od 41 do 45 cm. S kuželi závodí až starší závodnice, takže doporučujeme kupovat vždy s délkou od 44 – 45 cm.
Ceny závodních kuželů se pohybují od 1000,- Kč a více, závodnice KP potřebují tzv. “spojovací”, závodnice ZP nemusí mít spojovací. Typ a délku kuželů konzultujte s trenérkou.

Stuha
Vždy je třeba zakoupit zvlášť tyčku a zvlášť stuhu (celkem cca 1200,- Kč). Volitelně lze pak dokoupit náhradní gumový grip, karabinky nebo naviják na stuhu pro rychlejší sbalení.
Stuha může být dlouhá 4, 5 nebo 6 metrů. Pro mladší gymnastky je vhodná stuha s délkou 4 metry, pro záovdnice ZP/KP je pak délka stuhy 5 metrů. Nejdelší stuha 6m je určená pouze pro nejstarší závodnice VP. Vhodné je vybírat barvu stuhy, aby ladila s dresem.

03

Závodní dres, oblečení na trénink

Závodní dres
Stejně jako náčiní, musí mít moderní gymnastka, která se bude účastnit závodů, svůj dres. Oddílové dresy je možné zapůjčit pouze výjimečně po předchozí dohodě a za úplatu.
Závodní dres lze zakoupit i bazarový, děvčata v nich většinou cvičí 1-2 sezony, než z dresu vyrostou, takže i bazarové dresy lze pořídit krásné, jako nové a za příznivou cenu.
Pokud budete chtít pořídit své gymnastce dres nový, můžete si jej nechat ušít na míru. Výhodou je individuální střih, barva i zdobení, je však třeba počítat s odpovídající cenou v relaci 5 000,- Kč a více. Můžeme Vám doporučit osvědčené české švadleny.
Použité dresy pak opět můžete prodat v rámci oddílu, na webovém bazárku nebo na závodech.
Pořízení dresu vždy konzultujte s trenérkou!!! Pravidla se průběžně mění a v nabídce mohou být i bazarové dresy neodpovíadjící aktuálním pravidlům.
Kde pořídit dresy? Přes náš webový bazárek nebo Facebookovou skupinu zaměřenou na prodej dresů. Přímo na závodech, kde bývají nové dresy u prodejců gymnastický potřeb nebo použité dresy vystavují v závodní hale zúčastněné gymnastky.

Oblečení na trénink

Přiléhavé sportovní oblečení – tj. gymnastický dres nebo přiléhavé tričko/tílko, legíny nebo přiléhavé šortky, gymnastické špičky nebo jen bílé ponožky. Volné oblečení není vhodné, jelikož neumožňuje trenérkám kontrolovat případné chyby a nesprávné provádění prvků. Mikiny s kapucou, volná trička apod. rozhodně nechte v šatně, jelikož Vám budou při cvičení jen překážet.
Řetízky, prstýnky či výrazně velké náušnice s ohledem na bezpečnost nejsou během tréninků povoleny.

Gymnastická obuv
Na trénink stačí bílé ponožky. Na závodech pak gymnastky cvičí v tzv. gymnastických špičkách/ťapkách. Ty lze rovněž zakoupit u nás u trenérek nebo ve specializovaných obchodech. Na závody doporučujeme pořizovat špičky v tělové barvě. Vždy je dobré špičky nejprve vyzkoušet, liší se střihem a použitým materiálem a každé gymnastce sedí a vyhovuje něco jiného.

UŽITEČNÉ ODKAZY

Odkazy, kde lze zakoupit závodní náčiní, dresy, a další vybavení na moderní gymnastiku:

https://www.malky.eu/ – náčiní zn. Venturelli, pro nákup můžete využít oddílovou slevu (kontaktujte trenérku)
https://www.gymnasticshop.cz/ – hlavně zn. Pastorelli, AMAYA
https://solodance.sk/ – bohatý výběr náčiní, oblečení a doplňků od různých značek, zasílají do ČR
https://www.janette-gym.cz/ – především zn. Sasaki, Chacott, Pastorelli
https://shop.vapiti.cz/cs/ – zejména náčiní zn. Chacott
https://www.4dance.cz/ – závodní dresy, tréninkové oblečení, náčiní
https://www.ramisport.cz/dresy-na-moderni-gymnastiku/ – závodní dresy za přívětivou cenu
https://www.trikoty.com/ – tréninkové oblečení, dresy
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063640743766 – Trikoty Katka – zakázkové šití dresů na míru
https://www.instagram.com/leotard_botman/ – šití dresů na míru

ZÁKLADNÍ DOKUMENTY KE STAŽENÍ

Formulář pro zdravotní prohlídku

Platnost pouze 1 rok, je třeba každý rok obnovovat

Informace pro nové zájemce

Základní informace pro rodiče nových gymnastek

Tréninkové skupiny

Základní informace o členění tréninkových skupin a rozvrhu tréninků

Platba příspěvků

Informace k platbám příspěvků

OSTATNÍ DOKUMENTY

Pravidla moderní gymnastiky

Pravidla pro základní a kombinovaný program MG

Kronika 1959-2019

Kronika od roku 2020